Botoks działa w obrębie płytki nerwowo-mięśniowej. Zawarta w tych preparatach botulina blokuje przekazywanie impulsów nerwowych, porażając w ten sposób skurcze mięśniowe. W ten sposób mięśnie stają się rozluźnione i wiotkie, czego efektem jest wygładzona skóra twarzy. Działanie jej nie ma charakteru trwałego i zanika w okresie od 3 do 5 miesięcy. Po wstrzyknięciu Botoks rozlewa się w obszarze (okręgu) o średnicy 2-6 cm od miejsca nakłucia i usuwa tylko zmarszczki dynamiczne – zależne od działających mięśni(tzw. mimiczne zmarszczki twarzy). Botoks najczęściej aplikuje się w obrębie jednej trzeciej górnej połowy twarzy, tzn. w okolicy brwi, czoła, zewnętrznego kąta oka (tzw. kurze łapki), rzadziej w okolicach ust, brody i szyi. Efekt kosmetyczny stosowania Botoksu uzyskuje się po dwóch dniach od zabiegu. Botoks działa od 5 do 6 miesięcy. Zabiegom tym można się jednak poddawać maksymalnie od dwu do trzech razy w ciągu roku, w odstępach od czterech do do sześciu miesięcy.

Botoks znajduje zastosowanie
w wygładzaniu:​

Botoks znajduje zastosowanie w wygładzaniu:​

pionowych zmarszczek czoła,

poziomych linii czoła,

promienistych zmarszczek – tzw.” kurzych łapek”

zmarszczkach wokół ust,

zmarszczki brody i szyi

Przeciwwskazania:

Najczęstsze przeciwwskazania to: choroby mięśni , uczulenia i alergie, stany zapalne skóry i wypryski w okolicach leczonej skóry twarzy, ciąża i okres karmienia. Szczególne środki ostrożności należy zachować przy zażywaniu takich leków, jak: aspiryna, polopiryna, Ibuprofen, Aulin i inne leki z grupy niesterydowych leków przeciwzapalnych, salicylany, witaminy (witamina E) oraz antybiotyki (aminoglikozydy).

Skutki uboczne:

Najczęstsze skutki uboczne: w postaci nieznacznego bólu podczas iniekcji, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia czy nieznacznego przejściowego obrzęku tych okolic. Rzadziej zdarzają się: miejscowe swędzenie, pieczenie i wysypka, jak również objawy uboczne ogólnoustrojowe w postaci bólów głowy, nudności, wymiotów, uczucia senności, światłowstrętu i suchości gałek ocznych.