Jakie jest działanie kwasu hialorunowego?

Kwas hialuronowy (HA)dzięki temu, że posiada właściwości łączenia włókien kolagenowych oraz wiązania cząsteczek wody, zapewnia nam jędrną, nawilżoną i odżywioną skórę. Co ciekawe, tylko jeden gram kwasu hialuronowego może związać około sześciu litrów wody. Dodatkowymi zaletami HA jest to, że może on również łagodzić stany zapalne. Z wiekiem jednak jego ilość w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek Najbardziej narażone na jego utratę są kobiety około 25 roku życia albo te, które intensywnie się odchudzają i zrzucają wagę. Wypełnienie zmarszczek twarzy dokonuje się preparatem, którego skuteczność może być widoczna od 12 do nawet 18 miesięcy po wykonanym zabiegu.

Przeciwwskazania i skutki uboczne​

Istnieje kilka przeciwwskazań do powiększania ust kwasem hialuronowym:

  • ciąża
  • karmienie piersią
  • nowotwór
  • infekcje, jak np. przeziębienie czy opryszczka.

Jeżeli występuje któreś z powyższych przeciwwskazań, należy poczekać, aż minie, czyli np. infekcja zostanie wyleczona.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może nieść ze sobą pewne skutki uboczne w postaci bólu, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie i opuchlizny w miejscu zastrzyku. W ciągu kilkudziesięciu godzin objawy te ustąpią – tkanki muszą przyzwyczaić się do tego, że zostały zmienione.

Powiększanie ust kwasem
hialuronowym - przebieg​

Powiększanie ust kwasem hialuronowym - przebieg​

Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym odbudowuje gęstość tkanek wokół ust i powiększa usta, nawilża je. Poprawia kontur ust i profil twarzy. Kwas hialuronowy wygładza nieco bruzdy i zmarszczki, ujmuje też nieco lat. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Powiększenie ust kwasem hialuronowym przebiega w znieczuleniu miejscowym – najczęściej z użyciem kremu znieczulającego. Zabieg estetyczny trwa kilkanaście minut, pozwala na przeprowadzenie widocznej korekty ust. Efekt powiększania ust kwasem hialuronowym widoczny jest po 2-3 dniach i utrzymuje się około 12-14 miesięcy, gdzie po upływie tego czasu pacjenta czeka konieczność kolejnego zabiegu na powiększenie ust.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?​

Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy stosować się do kilku zaleceń. Przez kilka godzin bezpośrednio po zabiegu nie można rozciągać ust ani wykonywać intensywnej mimiki. W ciągu najbliższych dni (zazwyczaj trzech) po powiększaniu ust kwasem hialuronowym nie wolno doprowadzać do kontaktu ust z ciepłem, trzeba unikać ekspozycji na słońce. Specjaliści zalecają też, by przez te dni nie odwiedzać gabinetu dentystycznego, siłowni, basenu.