Co to jest kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy (HA) to nic innego jak organiczny związek chemiczny, który występuje we wszystkich żywych organizmach. Jego największe stężenie znajdziemy w skórze właściwej. Posiada on niesamowitą zdolność do wiązania cząsteczek wody w skórze właściwej, co pozwala nam na zachowanie skóry elastycznej, sprężystej, jędrnej. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie związać ok. 250 cząsteczek wody. A ponadto każdego dnia około 30% kwasu hialuronowego ulega rozpadowi, a jego miejsce zajmują nowe cząsteczki.  Kwas hialuronowy jest bezpiecznym preparatem, nie ma on takiego działania jak kwasy po które sięgamy w gabinetach – migdałowy czy glikolowy. Wypełnienie zmarszczek twarzy dokonuje się preparatem, którego skuteczność może być widoczna od 12 do nawet 18 miesięcy po wykonanym zabiegu.

 

Kwas hialuronowy - jak wygląda zabieg?

Preparaty kwasu hialuronowego to postać krystalicznego, elastycznego żelu, który po aplikacji w skórę wypełnia zmarszczkę. Efekt jest bardzo naturalny. Wstrzyknięcie kwasu hialuronowego odbywa się za pomocą bardzo cienkich igieł, by zniwelować doznania związane z jego podaniem. Gdy wstrzykniemy już kwas w zmarszczki, wiąże on wodę i zwiększa objętość danej okolicy. Czas samego zabiegu to około 30 minut. Efekt jest natychmiastowy i możemy zobaczyć go w lusterku.  Zabieg jest bezpieczny.

 

kwas hialuronowy - jak go stosować?

 • Zastosowanie kwasu hialuronowego jest bardzo szerokie, poza bardzo popularnym zabiegiem jakim jest  powiększanie i modelowanie ust, wykorzystujemy go również do: 

• korekcji bruzd nosowo-wargowych,
• korekcji opadniętych kącików ust
• niwelacji zmarszczek wokół ust
• niwelacji zmarszczek okolicy oczu
• modelowanie nosa
• powiększania i modelowania okolicy kości policzkowych

Kwas hialuronowy - kiedy widać efekty?

Oczywiste jest, że po każdym zabiegu pielęgnacyjnym oczekujemy zadowalających efektów. W przypadku kwasu hialuronowego poprawiamy wygląd skóry poprzez:

 • redukcję zmarszczek
 • nawilżenie skóry
 • naprawę i wzmocnienie skóry
 • poprawę elastyczności skóry
Efekty są natychmiastowe i wyglądają bardzo naturalnie. Pamiętajmy jednak, że nie jest to zabieg który wykonujemy na zawsze. Po 9-12 miesiącach kwas hialuronowy całkowicie się wchłania, ulega on degradacji. Wskazane jest więc powtórzenie zabiegu. Jest to zaleta zabiegu ponieważ mamy gwarancję, że po jakimś czasie efekt minie i jednocześnie nie spowoduje on trwałej zmiany w naszym wyglądzie.

Czy kwas hialuronowy jest dla każdego?

Warto podkreślić,  że, kwas hialuronowy to substancja zgodna z chemiczną budową komórek ludzkich. Po jego aplikacji nie mamy ryzyka niepożądanych reakcji w postaci : zaczerwienienia, podrażnienia skóry czy pieczenie lub uczulenia. Możliwe jest pojawienie się obrzęku po podaniu kwasu, który może utrzymywać się w miejscu zabiegu przez około 2 dni. Nie wskazane jest eksponowanie skóry na słońce oraz korzystanie z sauny przez 2 tygodnie po zastosowaniu  odmładzającego zabiegu z użyciem kwasu hialuronowego.

 

Przeciwwskazania i skutki uboczne​

Istnieje kilka przeciwwskazań do powiększania ust kwasem hialuronowym:

 • ciąża
 • karmienie piersią
 • nowotwór
 • infekcje, jak np. przeziębienie czy opryszczka.

Jeżeli występuje któreś z powyższych przeciwwskazań, należy poczekać, aż minie, czyli np. infekcja zostanie wyleczona.

Powiększanie ust kwasem hialuronowym może nieść ze sobą pewne skutki uboczne w postaci bólu, któremu może towarzyszyć zaczerwienienie i opuchlizny w miejscu zastrzyku. W ciągu kilkudziesięciu godzin objawy te ustąpią – tkanki muszą przyzwyczaić się do tego, że zostały zmienione.

Kwas hialuronowy usta - jak wygląda zabieg?

Zabieg powiększenia ust kwasem hialuronowym odbudowuje gęstość tkanek wokół ust i powiększa usta, nawilża je. Poprawia kontur ust i profil twarzy. Kwas hialuronowy wygładza nieco bruzdy i zmarszczki, ujmuje też nieco lat. Do zabiegu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Powiększenie ust kwasem hialuronowym przebiega w znieczuleniu miejscowym – najczęściej z użyciem kremu znieczulającego. Zabieg estetyczny trwa kilkanaście minut, pozwala na przeprowadzenie widocznej korekty ust. Efekt powiększania ust kwasem hialuronowym widoczny jest po 2-3 dniach i utrzymuje się około 12-14 miesięcy, gdzie po upływie tego czasu pacjenta czeka konieczność kolejnego zabiegu na powiększenie ust.

Jak wygląda postępowanie po zabiegu?

Po zabiegu powiększania ust kwasem hialuronowym należy stosować się do kilku zaleceń. Przez kilka godzin bezpośrednio po zabiegu nie można rozciągać ust ani wykonywać intensywnej mimiki. W ciągu najbliższych dni (zazwyczaj trzech) po powiększaniu ust kwasem hialuronowym nie wolno doprowadzać do kontaktu ust z ciepłem, trzeba unikać ekspozycji na słońce. Specjaliści zalecają też, by przez te dni nie odwiedzać gabinetu dentystycznego, siłowni, basenu.

Kwas hialuronowy usta - ile się utrzymuje?

Ten bardzo popularny w medycynie estetycznej wypełniacz  pozwala na wypełnienie i modelowanie ust. Efekt jest widoczny od razu, natomiast  pełny rezultat widoczny jest dopiero po ok 24-48 godzinach, po zniknięciu niewielkiej opuchlizny. Efekt nie pozostaje na zawsze i w zależności od czynników możemy się nim nacieszyć przez okres od 6 do 12 miesięcy. 

 

Kwas hialuronowy na twarz

Podanie preparatu – kwasu hialuronowego na twarz odbywa się przy udziale lekarza, za pomocą iniekcji preparatu w odpowiednią głębokość skóry, a różne cząsteczki żelu (jest ich kilka rodzajów) dopasowane są do struktury tkanki danej warstwy skóry.

Do zabiegu nie musimy się specjalnie przygotowywać, w celu zniwelowania uczucia dyskomfortu i bólu kwas wprowadzamy cieniutką igłą, a wcześniej jest możliwość znieczulenia. Czas trwania zabiegu to około 30 minut. Uzyskany efekt jest natychmiastowy. Bezpośrednio po zabiegu skóra może być nieco zaczerwieniona i obrzęknięta. Objawy te znikają w ciągu kilku godzin. 

Kwas hialuronowy kolano

W ostatnich latach do leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów wprowadzono kwas hialuronowy. To organiczny związek chemiczny, który jest syntetyzowany oraz wydzielany do płynu stawowego przez komórki błony maziowej. Substancja ta ma wpływ na lepko-sprężyste właściwości płynu stawowego oraz odgrywa kluczową rolę we właściwym funkcjonowaniu całego układu kostno-stawowego.

W przebiegu choroby zwyrodnieniowej stawów zmniejsza się stężenie hialuronianu sodu, dlatego też ubytki tego składnika są uzupełniane różnego rodzaju preparatami oraz zastrzykami z kwasu hialuronowego w kolano. Tego typu metoda leczenia zapalenia kostno-stawowego uzyskała miano wiskosuplementacji.

Kwas Hialuronowy cena

Cena zabiegu kwasem hialuronowym uwarunkowana jest:

 • rodzajem zastosowanego żelu hialuronowego (wielkocząsteczkowe są trwalsze, ale mniej zbliżone do naturalnego, natomiast te podobne do organicznego kwasy są mniej trwałe, ale i bezpieczniejsze)
 • ilością kwasu hialuronowego 
 • rodzajem zastosowanego znieczulenia – możliwych jest kilka opcji różniących się między sobą ceną i skutecznością oraz bezpieczeństwem

 Zapraszamy jednak do sprawdzenia naszego cennika i umówienia się na wizytę.

 

 

x